3 Şubat 2011 Perşembe

Dini işlerde Tebliğ

Dini işlerde Tebliğ:
Farz olanı yaparak  tebliğ edilebilir.. Farz namazınızı gereğince ev halkı içinde kılmanız bile ev halkına dini tebliğ eder. Onlara hatırlatma yapar. Evladlarınıza tebliği eksik etmeyiniz. Lakin Peygamber efendimiz. Ashabına rivayetlere göre akşam ile yatsı arası değişme gösteriyor. Ashab kapı kapı dolaşır Dini Tebliğ ederdi. Tebliğinin en hayrı Selam ile başlayıp Tevhid ile devam edip Şahadet ile Selam salat edip tebliğ arkasından 2 rekat şükür namazı kılmaktır. Selam ile başlar selam ile biter.

Bir Rivayette Allah için Ümmet-i Muhammed için hizmet edilme niyetinde atılan her adıma yapışan toz zerreciği kadar Allah-u Teala Cehennem azabından hizmet edeni uzaklaştırdığını bir yatsı veya akşam vaktinde ashaba vahaz edildiğini ve bunun üzerine Ashabın yerde yuvarlanarak tozların arasında tebliğ iştirakine gittiği belirtilmiştir.

Allahım Rabbül Alemin Erham-er Rahimin onların hizmetlerini bana da vasıl et ver. Ümmeti Muhammed'e hizmet eden ashabına ne verdiysen banada ver. Amin.

Tebliğ ile Ahlak kazanma:
Allah şüphesiz ki sizi terbiye eder ve Kendi ahlakıyla Sizi ahlaklandırır.
O müminlerdir ki namazını huşu içerisinde kılarlar.
Her kim Allahın dinini tebliğ ederse Güzel ahlaklı olur. Her kim
Mü'minun Suresi'nin Gereğince samimiyeti yakalamış ise.
Ahlakıyla Allaha ve Ümmeti Muhammed'e hizmet edip Mertebeler elde eder.
Tevazu ahlakını almış bir Mümin Yapmış olduğu Allah'a ibadetleri esnasında bu ahlakı kullanması durumunda huşu ile birlikte manevi feyz ve lezzetlere ulaşır ki bu lezzetler Dünya'da Mümine kolaylık verir. Hani Allah vaadinde (Sadece Allah vaad verir) Sizin Gören gözünüz Tutan Eliniz Yürüyen Ayağınız olurum müjdesine hasıl olur.

Çok Güzel bir hizmettir tebliğ tadına varın. Bol bol dinimizi tebliğ edin. 5 vakit ezan ederken sizde bu tebliğden alacağınızı alın. Vaktinizce farzlara yaklaşın. Farzlara yaklaşanlar nafilelere nafilelere yaklaşanlar Allah'a yakinen küfüven ehad olurlar.

Tebliğ

Tebliğ azaldıkça konsantreniz biter. Her noktada tebliğinizi yapınız. Dinde de işbu böyledir.

Tebliğ insanı tazim ile terbiye eder. Düzene soktuğu açıkca görülür.
Peki bu tebliğ özelliğini nasıl devreye sokarız. Diğer işlerde nasıl etkin olur.


Dini işlerde tebliğiyi ikinci başlıkta anlatacağım.


Dünyevi işlerinizdeki Tebliğ mantığı:

İşinizi kabul edin. Seçtiğiniz yapmakta olduğunuz bir iş veya bir an olacaksa o anı kabul edin.
İnsanlığa yakışan merak etmek değildir. Tamamen işlerinizi düzene sokmak için ne yapılması gerekiyorsa yapın. Önünüze çıkacak her haber Allah ile irtibatta olduğundan işinizi Allah ile yapmak mantıklı ve gereğidir.
Allah ile nasıl olur. Allah'ın bize kerem ettiği Bismillahirrahmanirrahim sözünün kudretine ve Allah'ın Azametine sığınarak attığınız her adım size hayrı mübah eder.

Topladığınız bu kudret ile işinizi kendinize ilan etmeye davet etmeye geldi. Yapacağınız her iş hayırlı olması için İnsanlığa yakinen Ümmet-i Muhammed'e Yardım için olanı gaye edilmelidir.
Niyetinizin ve işinizin Samimiyeti ile şeri defetmek Selam ile olur. Peygambere Salat bu noktada iştirak edilmesi gereken en tatlı ve kesin bir konudur.
Eğer sen müslümanım diyorsan irtibatın Hz.Muhammed (S.A.V Sallallahu Aleyhi Sellem) kuvvetli olduğu sürece dertlerini dile vurmadan sadece sohbet ile de tüm dertlerinin bittiğine tanık olabilirsiniz.
Bir Müslüman her işte bu gereği uygularsa Kazanmış olur her işte iki kolaylık müjde ile hasıl olur.